سفارش تبلیغ

پایه عکاسی مونوپاد
پایه عکاسی مونوپاد
هرگاه مرد با ایمان برادر خود را خشمگین ساخت ، میان خود و او جدائى انداخت . [ گویند : حشمه و أحشمه ، چون او را بخشم آورد . و گفته‏اند شرمگین شدن و خشم آوردن را براى او خواست . و آن گاه جدائى اوست ] . [ و اکنون هنگام آن است که گزیده‏هاى سخن امیر مؤمنان علیه السّلام را پایان دهیم ، حالى که خداى سبحان را بر این منّت که نهاد و توفیقى که به ما داد سپاس مى‏گوییم . که آنچه پراکنده بود فراهم کردیم و آنچه دور مى‏نمود نزدیک آوردیم . و چنانکه در آغاز بر عهده نهادیم بر آنیم که برگهاى سفید در پایان هر باب بنهیم تا آنچه از دست شده و به دست آریم در آن برگها بگذاریم . و بود که سخنى پوشیده آشکار شود و از آن پس که دور مینمود به دست آید . و توفیق ما جز با خدا نیست . بر او توکل کردیم و او ما را بسنده و نیکوکار گزار است . و این در رجب سال چهار صد از هجرت است و درود بر سید ما محمد خاتم پیمبران و هدایت کننده به بهترین راه و بر آل پاک و یاران او باد که ستارگان یقین‏اند . ] [نهج البلاغه]
دانستنیها

به نام خدا

 

شکل و شمایل رسول خدا محمد مصطفی(ص)

 

بدان که حضرت رسول (ص) در دیده ها با عظمت می نمود و در سینه ها مهابت او بود. رویش از نور می درخشید مانند ماه شب چهارده. از میانه بالا اندکی بلند تر بود و بسیار بلند نبود  و سر مبارکش بزرگ بود و مویش نه بسیار پیچیده بود و نه بسیار افتاده و اکثر اوقات از  نرمه ی گوشش نمی گذشت و اگر بلندتر می شد میانش را می شکافت و بر دو طرف سر می افکند و رویش سفید ونورانی بود و گشاده پیشانی بود و ابرویش باریک و مقوس و کشیده بود و رگی در میان پیشانی اش بود که هنگام غضب پر می شد و بر می امد. و بینی ان جناب باریک و کشیده بود و میانش اندکی بر امدگی داشت و نوری از ان می تافت. محاسن شریفش انبوه بود و دندان هایش سفید و براق و نازک و گشاده بود و گردنش در صفاو نور و استقامت مانند گردن صورت هایی بود که از نقره می سازند و صیقل می زنند.

اعضای بدنش همه معتدل و سینه و شکمش برابر یکدیگر بود. میان دو کتفش پهن بود و سر استخوانهای بند های بدنش قوی و درشت بود و اینها از علامات  شجاعت و قوت است و در میان عرب ممدوح است. بدنش سفید ونورانی بود و از میان سینه تا نافش خط سیاه و پستان ها و اطراف سینه و شکم ان حضرت از مو عاری بود و ذراع و دوش هایش مو داشت انگشتانش کشیده و بلند بود ساعد ها و ساقش صاف و کشیده بود کف پاهایش هموار نبود بلکه میانش از زمین دور بود و پشت هایش بسیار صاف و نرم بود به حدی که اگر قطره ی ابی بر انها ریخته می شد بند نمی شد و چون راه می رفت قدم ها را به روش متکبران بر زمین نمی کشید و با تانی و وقار راه می رفت  و چون به جانب خود ملتفت می شد که با کسی سخن گوید به روش ارباب دولت به گوشه ی چشم نظر نمی کرد بلکه با تمام بدن می گشت و سخن می گفت.

پایان

نویسنده کامپیوتری- سید مصطفی سیدی

بر گرفته از کتاب منتهی الامال صفحه 32 و 33  


نظرات شما ()


لیست کل یادداشت های این وبلاگ
یانگوم
فریب نفس
شکل و شمایل حضرت محمد(ص)
ابلیس
چهارده معصوم
خواص قران
عادل فردوسی پور!
جک
خانه

: موضوعات: آمار سایت
بازدیدکنندگان: 9548
بازدید امروز: 1
بازدید دیروز: 10

: درباره من
دانستنیها
سید امیر حسین سیدی
سلام من امیر حسین سیدی هستم. امیدوارم از این وب لاگ خوشتان بیاید.

: لینک به من
دانستنیها

: اشتراک

 

پارسی بلاگ، پیشرفته ترین سیستم مدیریت وبلاگ